بسیاری از افراد این روزها به‌دنبال زیبایی هستند و برای داشتن طرح لبخندی زیبا از روش کامپوزیت کمک می‌گیرند. به همین دلیل ماندگاری و طول عمر کامپوزیت برای آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. بدون شک هیچ کس از داشتن‌ دندان‌های سفید، زیبا و یک‌دست ناراضی نیست؛ اما داشتن دندان‌هایی با این ویژگی‌ها قطعا به مراقبت بسیاری نیاز خواهد داشت. اینکه چگونه طول عمر کامپوزیت را افزایش دهیم یا عوامل موثر بر افزایش طول عمر و ماندگاری کامپوزیت چه مواردی هستند، در ادامه بیان می‌شود.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان (Dental Composite) یک نوع روش پرکاربرد در عملیات ترمیمی و زیبایی دندان‌ها است. اصطلاح کامپوزیت به ماده‌ای اشاره دارد که از ترکیبی از رزین‌های پلیمری و ذرات نرمی مانند سیلیس تشکیل شده است و برای اصاح طرح لبخند افراد کاربرد دارد.

کامپوزیت دندان چیست؟

این ماده هم‌رنگ دندان بوده و از حالت طبیعی مناسبی برخوردار است. به عبارت دیگر کامپوزیت یک روش درمانی و در عین حال روش زیبایی برای ساخت لبخندی طبیعی شناخته می‌شود که بر اساس نظر دندانپزشک متخصص و اولویت های بیمار، نوع کامپوزیت تعیین میگردد.

ماندگاری و طول عمر کامپوزیت دندان

برای آن‌که بتوانید مدت زمانی بیشتری از زیبایی دندان‌های کامپوزیت شده بهره‌مند شوید، می‌بایست از طول عمر کامپوزیت دندان و همچنین نکات ضروری در این رابطه اطلاعاتی داشته باشید. تعداد زیادی از افراد که دچار دندان‌های شکسته و لب‌پر شده هستند روش کامپوزیت دندان را انتخاب می‌کنند؛ اما باید بدانید که کامپوزیت دندان در کنار زیبایی و طبیعی بودن؛ اما یک روش دائمی نخواهد بود و طول عمر مفید آن بر اساس میزان مراقبت فرد، حدود ۵ الی ۷ سال است. 

یک‌سری عوامل بسیار مهم در تعیین طول عمر و ماندگاری کامپوزیت دخیل هستند که اگر به آن‌ها خوب توجه کنید بدون شک کامپوزیت دندان شما از عمر طولانی‌تر برخوردار خواهد شد. ناگفته نماند که براساس برندهای مختلف طول عمر کامپوزیت متغییر بوده؛ اما توجه داشته باشید که طول عمر کامپوزیت بیشتر به میزان رعایت بهداشت بستگی دارد.

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت

عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت

عوامل متعددی می‌توانند بر طول عمر کامپوزیت دندان تاثیرگذار باشند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهداشت دهان و دندان

از اصلی‌ترین دلایل ماندگاری و افزایش طول عمر کامپوزیت می‌توان به رعایت بهداشت و مراقبت‌های پس از انجام کامپوزیت اشاره کرد. پیشنهاد می‌شود که پس از پایان کامپوزیت، تمامی دستورالعمل‌های دندان‌پزشک خود را به‌طور کامل رعایت کنید تا سلامت دهان ‌و ‌دندان شما حفظ شود و طول عمر کامپوزیت نیز افزایش یابد.

نوع کامپوزیت

این روزها انواع متفاوتی از کامپوزیت موجود هستند که هر کدام ویژگی‌های مختص به خود را دارند. برای این‌که کامپوزیت دوام بیشتری داشته باشد، می‌بایست از بهترین برندها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که یک کلینیک دندانپزشکی خوب، هرگز از برندهای نامرغوب استفاده نخواهد کرد و به شما در انتخاب نوع کامپوزیت کمک می‌کند.

روش نصب کامپوزیت

روش نصب کامپوزیت نیز بسیار مهم است. شما می‌بایست پیش از شروع درمان سطح دندان‌های خود را به‌خوبی و به‌صورت کامل تمیز کرده و از هرگونه آلودگی پاک نمایید. اگر فرآیند کامپوزیت دندان به درستی انجام شود قطعا طول عمر و ماندگاری آن بیشتر خواهد بود.

مهارت دندان‌پزشک

یکی از اصلی‌ترین دلایل که در میزان ماندگاری کامپوزیت بسیار موثر بوده تبحر و مهارت دندان‌پزشک است. به همین دلیل می‌بایست به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید که متخصصین آن از مهارت کافی برخوردار باشند و کامپوزیت دندان را به بهترین شکل انجام دهند.

کیفیت ماده کامپوزیت

استفاده از کامپوزیت با کیفیت بالا و مطابق با استانداردهای بین‌المللی می‌تواند طول عمر آن را بهبود بخشد. ماده کامپوزیت می‌بایست از مقاومت بالایی در برابر فشار، خمش و سایش برخوردار باشد.

عادت دندان قروچه

یکی از عادت‌های بد که برخی از افراد به هنگام خواب انجام می‌دهند، دندان قروچه است. طبق این عادت فرد در هنگام خواب دندان های خود را به هم فشرده و این امر میتواند باعث سایش دندان ها و آسیب به کامپوزیت دندان شود و طول عمر کامپوزیت را کاهش دهد.

خوراکی‌های مضر

مصرف زیاد برخی از خوراکی‌ها همچون چای، قهوه، نوشابه، میوه‌های رنگی اگر به‌صورت مداوم باشد در تغییر رنگ کامپوزیت بسیار موثر خواهد بود. همچنین استفاده از دخانیات نیز در تغییر رنگ و کاهش طول عمر مفید کامپوزیت بسیار اثرگذار است.

نکات لازم برای افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان

برای این‌که بتوانید طول عمر کامپوزیت را افزایش دهید، می‌بایست یک‌سری نکات را رعایت کنید تا سبب افزایش طول عمر کامپوزیت شود. از جمله این نکات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رعایت بهداشت دهان و دندان

از موارد ضروری که پس از انجام کامپوزیت می‌بایست به‌خوبی از آن پیروی کنید رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر به‌درستی این نکات بهداشتی را پس از کامپوزیت رعایت نمایید، به‌طور قطع طول عمر کامپوزیت شما افزایش خواهد یافت:

  • اجتناب از خوردن مواد غذایی رنگی و سفت چند ساعت پس از انجام کامپوزیت 
  • استفاده مرتب از‌ نخ دندان و مسواک در هر روز
  • استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده که سبب ساییدگی کامپوزیت می شوند را کنار بگذارید.

اجتناب از مصرف مواد غذایی مضر برای کامپوزیت دندان

اگر مدت ماندگاری کامپوزیت برای شما مهم است، می‌بایست از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های اسیدی همچون نوشابه، نوشیدنی‌های رنگی، قهوه، چای، مصرف دخانیات و... پرهیز کنید؛ زیرا این مواد غذایی در کاهش طول عمر کامپوزیت بسیار اثرگذار هستند.

مراجعه به دندان‌پزشک باتجربه

برای دستیابی به نتیجه مطلوب از کامپوزیت، می بایست به دندان‌پزشکی باتجربه و ماهر مراجعه کنید، زیرا میزان تبحر دندان‌پزشک در انجام کامپوزیت شما بسیار موثر خواهد بود.

موارد موثر در کاهش طول عمر کامپوزیت

موارد موثر در کاهش طول عمر کامپوزیت

همان‌طور که می‌دانید عدم رعایت برخی از نکات سبب کاهش طول عمر کامپوزیت‌ها می‌شود که این نکات به شرح زیر هستند:

  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم استفاده از مسواک و نخ دندان می‌تواند منجر به تجمع پلاک‌های دندانی، تخریب کامپوزیت و لایه‌بندی روی آن شود.

  • مصرف دخانیات و کشیدن سیگار

مصرف سیگار بر رنگ کامپوزیت اثر گذاشته و به همین جهت می‌تواند طول عمر آن را نیز کاهش دهد.

  • عادت‌های نادرست

گاهی اوقات افراد عادت به انجام کارهایی همچون دندان قروچه در هنگام خواب دارند؛ همچنین در برخی از اوقات از دندان به عنوان یک ابزار برای باز کردن در خوراکی، شکستن اجسام و... استفاده می‌کنند که این موضوع می‌تواند از طول عمر کامپوزیت بکاهد.

  • رژیم غذایی نامناسب

مصرف بیش از حد مواد غذایی رنگی و نوشیدنی‌هایی مانند چای و قهوه و عدم شست‌وشوی دهان پس از مصرف آن‌ها می‌تواند موجب تغییر رنگ کامپوزیت‌ها شود.

  • فشار زیاد

ایجاد فشار روی کامپوزیت می‌تواند باعث شکستگی یا لغزش آن‌ها شود. از این‌رو انجام فعالیت‌هایی که به‌طور مستقیم فشار زیادی روی کامپوزیت وارد می‌کنند، مانند باز کردن قوطی با دندان‌ها اجتناب ورزید.