ایمپلنت دندان یکی از روش‌های درمانی و زیبایی در دندانپزشکی است که با استفاده از آن می‌توان دندان‌هایی زیبا و به فرم دندان های طبیعی داشت. بعد از اجرای ایمپلنت دندان ممکن است با مشکلات مختلفی روبه‌رو شویم که یکی از شایع‌ترین آن‌ها، عفونت ایمپلنت است. با این‌ که ایمپلنت می‌تواند جای خالی دندان از دست رفته را پر کند؛ اما در صورت عدم جراحی توسط متخصص متبحر و رعایت نکردن نکات بهداشتی مورد نیاز، عوارضی نیز برای بیمار به همراه خواهد داشت. عفونت به این منظور اتفاق می‌افتد که باکتری به زیر ایمپلنت نفوذ پیدا کرده و پس از آن شروع به فعالیت‌های مضر و مخرب می‌نماید. عفونت دندانی اگر در زمانی درست تشخیص داده نشده و برای درمان آن اقدام نشود، می‌تواند مشکلات بسیاری را برای بیمار به وجود آورد.

علائم عفونت ایمپلنت دندان چیست؟

علائم عفونت ایمپلنت دندان چیست؟

بعد از اجرای ایمپلنت وجود درد و ناراحتی برای مدت زمانی مشخص کاملا طبیعی است. برای عفونت دندان نیز شاهد احساس درد و ناراحتی در دندان خواهیم بود؛ اما بازه بروز این درد در هریک متفاوت است. درد ناشی از اجرای ایمپلنت بین 7 تا 10 روز ادامه داشته؛ اما اگر عفونت در دهان و دندان وجود داشته باشد این درد ادامه‌دار خواهد شد و می‌تواند 4 هفته نیز به طول انجامد. علاوه‌بر وجود درد، از جمله علائم عفونت ایمپلنت دندان می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • لق شدن ایمپلنت یکی از عوارض شایع برای وجود عفونت است.
 • در برخی از شرایط لثه متورم و قرمز می‌شود که این موضوع دلیلی بر وجود عفونت خواهد بود.
 • اگر در دهان بوی بدی را احساس می‌کنید و این بوی بد دیگران را آزار می‌دهد، در نتیجه می‌تواند نشان‌دهنده عفونت اطراف ایمپلنت باشد.
 • درد موجود در دندان و دهان اگر به‌صورت ضربان‌دار بوده، نشان‌دهنده عفونت کاشت دندان است.
 • خونریزی در اطراف محل اجرای ایمپلنت و همچنین خروج چرک، از نشانه‌های عفونت هستند.
 • ایجاد تب و همچنین ایجاد مشکل در هنگام جویدن، از علائم وجود عفونت ایمپلنت در دهان به شمار می‌روند.

راهکارهای بهبود و درمان عفونت ایمپلنت دندان

راهکارهای بهبود عفونت ایمپلنت دندان

زمانی که علائم مربوط به عفونت ایمپلنت را در دهان خود مشاهده کرده‌اید، می‌بایست هرچه سریع‌تر به متخصص کاشت ایمپلنت مربوطه یا دندانپزشک خود مراجعه نمایید. دندانپزشک با بررسی‌های بالینی می‌تواند وجود یا عدم وجود عفونت را تایید کرده و همچنین برنامه‌ریزی مناسبی را برای برطرف ساختن عفونت ارائه دهد. در این شرایط تنها باید به‌دنبال جلوگیری از گسترش عفونت در دهان خود باشید. پس از بررسی و معاینه دقیق، دندانپزشک می‌تواند یکی از راهکارهای زیر را به شما ارائه دهد:

 • استفاده از دهانشویه‌های مخصوص و مناسب با عفونت ایمپلنت دندان
 • انتخاب لیزر درمانی به منظور عدم گسترش عفونت در دندان
 • استفاده از آنتی بیوتیک برای جلوگیری از گسترش عفونت در دندان
 • اقدام به درمان ضدمیکروبی 
 • دبریدمان مکانیکی راهکاری مناسب برای بهبود عفونت ایمپلنت
 • بهره بردن از عمل جراحی 

درمان خانگی عفونت ایمپلنت چیست؟

درمان خانگی عفونت ایمپلنت چیست؟

برخی از افراد به‌دنبال روش‌های خانگی برای جلوگیری و همچنین بهبود عفونت ایمپلنت هستند. باید بدانید که دلیل ایجاد عفونت چیست و شما با کدام قسمت از ایمپلنت روبه‌رو هستید. اگر عفونت در ناحیه پیچ ایمپلنت رخ داده باشد، تنها باید با مراجعه به دندانپزشک آن را بهبود بخشید. هیچ راهکار خانگی برای درمان ایمپلنت دندان وجود ندارد و می‌بایست به دندانپزشک خود مراجعه کرده تا معاینات مربوطه انجام گیرند؛ اما برای تسکین درد می‌توان از مسکن استفاده کرد و درد را کاهش داد.

راهکارهایی برای جلوگیری از عفونت ایمپلنت

باتوجه به نگرانی و ایجاد درد در هنگام بروز عفونت ایمپلنت، افراد به‌دنبال اقداماتی هستند تا پس از اجرای ایمپلنت آن‌ها را در پیش گرفته تا به عفونت دچار نشوند. راهکارهایی ساده که می‌توانند به شما در رهایی از درد، عوارض  ایمپلنت و مشکلات ناشی از آن کمک کنند. این راهکارهای ضروری به شرح زیر هستند:

رعایت نکات بهداشتی

ایمپلنت دندانی می‌بایست در جایی تمیز و به دور از باکتری باشد. استفاده از مسواک و نخ دندان به‌صورت مرتب و مداوم و همچنین همراه با اجرای صحیح، می‌تواند از ایجاد عفونت در محل جراحی ایمپلنت جلوگیری کند. در این شرایط رشد و تکثیر عفونت به حداقل می‌رسد.

جلوگیری از دندان قروچه

برخی از بیماران در هنگام خواب و در زمان‌هایی که با فشار و استرس مواجه هستند، عادت به دندان قروچه و فشردن دندان‌ها روی یکدیگر دارند. دندان قروچه می‌تواند دشمن ایمپلنت دندانی و حتی دندان طبیعی شما باشد. دندان طبیعی مجاور دندان قروچه تحلیل می‌رود و شکستگی، ترک‌خوردگی و... را به‌دنبال خواهد داشت؛ اما اگر دندان قروچه در کنار ایمپلنت دندانی انجام شود، می‌‌تواند آن را لق کند و همچنین سبب بروز باکتری و ایجاد عفونت در آن ناحیه گردد. برای جلوگیری یا مدیریت دندان قروچه می‌توانید به دندانپزشک مربوطه مراجعه کنید تا بهترین راهکار را به شما ارائه دهد.

عدم مصرف سیگار

استعمال دخانیات و مصرف سیگار می‌تواند تاثیر مستقیمی بر سلامت دهان و دندان شما داشته باشد. اگر به سیگار کشیدن عادت دارید، می‌بایست جهت اجرای ایمپلنت دندانی آن را ترک کرده یا در غیر این صورت از انجام ایمپلنت صرف نظر نمایید. سیگار به‌دلیل مواد مضری که دارد می‌تواند به تکثیر عفونت در دهان کمک کرده و آن را به حداکثر خود برساند. همچنین علاوه‌بر مضر بودن این ماده خطرناک، پس از نصب ایمپلنت نمی‌توانید روند بهبودی مناسبی را طی کنید و شرایط برای سلامتی و بهبودی به تعویق خواهد افتاد.

سخن پایانی

ایمپلنت دندان که روشی مناسب برای جایگزین کردن دندان‌هایی است که به دلایلی مانند تصادف، بیماری، پوسیدگی و... از دست رفته‌اند؛ می‌تواند در صورت عدم اجرای صحیح و رعایت نکردن نکات بهداشت دهانی، مشکلاتی را برای بیمار به وجود آورد. این مشکلات به‌خودی‌خود به وجود نمی‌آیند و دلایلی باعث ایجاد آن‌ها خواهند شد. عدم رعایت بهداشت دندان و دهان، استفاده از سیگار، دندان قروچه و.. از جمله مواردی هستند که می‌توانند در ایجاد عفونت ایمپلنت دندانی بسیار اثرگذار باشند. همچنین می‌توان با بهره بردن از دهانشویه، مصرف آنتی بیوتیک، استفاده از لیزر درمانی، اقدامات ضدمیکروبی و... شاهد درمان عفونت ایمپلنت دندانی بود.